Az Ardon termékek árai 2025.03.31-től változtak, rendelésnél kérjük ellenőrizze azokat! Bezár

Ajánlott termékek

Ajánlott keresés

Munkavédelmi szabványok magyarázata 1. rész

2025. március 19.

Ebben az ötrészes blogsorozatban...

Ebben az ötrészes blogsorozatban részletesen elmagyarázzuk a legtöbb munkaruházati és védőeszközökkel kapcsolatos EN (European Norm) európai szabványt. Az első részben a következő szabványokat fejtjük ki: EN ISO 11611 - Hegesztés és kapcsolódó munkálatok, EN ISO 20471 - Milyennek kell lennie a jól láthatósági elemeknek? EN 343 - A csapadék, köd és a talajnedvesség elleni védőruházat, EN 342 - Extrém hideg elleni védőruházat, EN 812 – Beütődés elleni védősapka, EN ISO 11611 - Védelem, hegesztéshez és a hozzá kapcsolódó eljárásokhoz, EN 13034 - Folyékony vegyszerek ellen korlátozott védelmet nyújtó védőruházat, EN 388 – Miben fejlődött a védőkesztyűk mechanikai kockázatok elleni szabvány?

EN ISO 11611 – Védelem hegesztési-, és kapcsolódó munkálatokhoz

Ez a nemzetközi szabvány meghatározza a hegesztéshez és a hozzá kapcsolódó munkafolyamatokhoz szükséges védőruházat minimális alapvető biztonsági követelményeit, és a vizsgálati módszereket (a kézvédelem kivételével).

A szabvány két osztályt különböztet meg, amelyek eltérő teljesítménykövetelményekkel rendelkeznek:

Class 1: Kevésbé veszélyes védelemhez: Az 1. osztály védelmet nyújt az alacsonyabb kockázatú hegesztési folyamatokhoz és helyzetekhez, amelyek kevesebb fröccsenést és kisebb sugárzó hőhatást okoznak, azaz minimális védelmi szintet biztosít rövid ideig tartó, közvetlen lánghatás, sugárzó hőhatás, vagy elektromos ívhatás esetén.

Class 2: Magasabb szintű védelemhez: A 2. osztály a veszélyesebb hegesztési munkafolyamatokhoz és helyzetekhez készült, ahol nagyobb mennyiségű fröccsenés és erősebb sugárzó hőhatás fordulhat elő, azaz magas védelmi szintet biztosít rövid ideig tartó, közvetlen lánghatás, sugárzó hőhatás, vagy elektromos ívhatás esetén.

A szabvány előírja, hogy a védőruházatnak teljesen fednie kell a viselője felső és alsó testét, nyakát, karjait, és lábait.

Vizsgálati paraméterek a szabvány szerint: szakítószilárdság, varratszilárdság, méretváltozás, korlátozott lángterjedés (A1 + A2), olvadt cseppekkel szembeni védelem, hőátadás (sugárzó hő), elektromos ellenállás.

Munkaruházat egy helyről!

A zsebek kialakítása: Az EN ISO 11611 szabványnak megfelelően minden külső zsebnek laposan kell illeszkedniük, kivéve az oldalsó és a derék alatti zsebeket, amelyek nem lóghatnak ki, és a varrástól számítva nem nyúlhatnak tíz foknál előrébb.

Szabály szerinti zsebek: Egyetlen szabály szerinti zseb engedélyezett, amelynek nyílása nem haladja meg a 75 mm-t, és az oldalsó varrás mögött helyezkedik el, akár az egyik, akár mindkét lábon.

Az alapanyag szakítószilárdsága: Az EN ISO 11611 szabványnak való megfeleléshez az alapanyag szakítószilárdságának legalább 400 N-nak kell lennie, míg a szakítószilárdság minimális értéke 1. osztály esetén 15 N, 2. osztály esetén pedig 20 N.

Munkaruházat egy helyről!

Alapanyag: a lángálló védőruházat lehet anyagában lángálló: pl. Araflame, Modaflame, Nomex , Proban, vagy felületileg lángmentesített pamut, vagy kevertszálas (pamut + poliészter) alapanyag, pl. Bizflame.

A munkaruhák lángállóvá tétele azt a célt szolgálja, hogy megnehezítse az anyagok meggyulladását, vagy csökkentse a tűz terjedését. Ez nem jelenti azt, hogy a lángálló anyagokból készült ruhák nem éghetők, a lángállóvá tétellel a korlátozott lángterjedést érik el, azaz az égési folyamat rövid idő alatt megáll. A lángálló ruhák antisztatikusságát a ruházat anyagába szőtt 1% szénszál-tartalom biztosítja.

Mosás: a mosási utasítások szigorú betartása mellett, az anyagában lángmentes védőruhák a teljes életciklusukig megőrzik lángálló tulajdonságukat, a felületileg lángmentesített védőruhák esetében, a lángmentesítő bevonat a gyártó által megadott mosás szám erejéig őrzi meg védelmi képességét.

Milyen területre ajánlott az adott termékkör? Felhasználási területek/munkavégzés jellege: az ipar olyan területei, ahol fennáll a gyulladás veszélye, és fontos a lángállóság, pl. fémipar, energetikai ipar, azaz olaj-, és gázipar, töltőállomások, vegyipar.

Hogyan tesztelik a Portwest-nél a jól láthatósági ruházatokat az EN ISO 20471 és a brit RIS-3279-TOM szabványok szerint?

A teljesítmény ellenőrzésére a Retroreflektométert használják a fényvisszaverő szalag fényvisszaverő képességének ellenőrzésére. Minden tekercs szalagot a következők szerint tesztelnek, hogy megfeleljen a szabványos követelményeknek, illetve meghaladja azokat. A fényvisszaverődésmérő a fényvisszaverődési együtthatót méri, vagyis két forgási szöget. Az EN ISO 20471 szabvány szerint a leolvasás nem lehet 330 (cd/lx.m2 ) alatt, azonban a Portwest ragaszkodik a 400 (cd/lx.m2) feletti értékhez.

Munkaruházat egy helyről!

Spektrofotométerrel ellenőrzik a szövet színtartalmát - „színintenzitását” -. Így biztosítják, hogy minden szalag megfeleljen az EN ISO 20471 és a RIS-3279-TOM követelményeinek.

A RIS brit vasúti szabvány magasabb koncentrációt ír elő a jól láthatóság esetén: narancssárga színű ruházatot ír elő a vasúti dolgozók számára. Ez a szín növeli a feltűnő jelleget, és biztosítja, hogy a vasúti munkavállaló jobban láthatóvá váljon.

EN ISO 20471 - Milyennek kell lennie a jól láthatósági elemeknek?

A jól láthatósági termékek esetében a nappali jól láthatóságot a ruházat fluoreszkáló színe (sárga, narancs, és a pirosnak egy halványabb árnyalata), az éjszakai jól láthatóságot a fényvisszaverő szalagok biztosítják.

Fényvisszaverő szalag: A fényvisszaverő szalagnak legalább 50 mm szélesnek kell lennie.
A szalagok között legalább 50 mm távolságnak kell lennie.

Távolság a szegélytől: A fényvisszaverő szalagnak legalább 50 mm-re kell elhelyezkednie felsőruházatoknál az ujj, nadrágoknál a szár végétől.

Az egész test körül: A fényvisszaverő szalagnak a törzset és/vagy a végtagokat körbe kell ölelnie ahhoz, hogy a fényvisszaverő szalag szükséges felülete kiszámítható legyen. A csíkok nem szakadhatnak meg 50 mm-nél hosszabban. Egy csíkon belül az összes megszakadás együttes hossza a törzsön legfeljebb 100 mm, az ujjakon és a nadrágszárakon legfeljebb 50 mm lehet. A törzset fedő munkaruhadarabok törzsrészén lennie kell egy vagy több körbefutó csíknak és két csíknak, amelyik összeköti a körbefutó csíkot elölről hátra, a vállakon át, vagy két vagy több körbefutó csíknak. Ha egy ruhadarab ujja akadályozza egy (vagy kettő) törzsön körbefutó csík láthatóságát, az ujjon egy (vagy kettő) csíknak kell körbe futnia. Hosszú ujj esetén két csíknak kell lennie. A nadrágszárakat két vagy több fényvisszaverő csíknak kell körbe vennie. 

Munkaruházat egy helyről!

EN ISO 20471 szabványnak 3 szintje van

Class 3: Legmagasabb szint: A legmagasabb szintű védelem azok számára szükséges, akik autópályák, kétirányú utak vagy repülőterek közelében dolgoznak. Minimum 0,80 m² háttéranyagot és 0,20 m² fényvisszaverő anyagot kell tartalmaznia (4 méter hosszú, 5 cm széles fényvisszaverő szalag).

Munkaruházat egy helyről!

Class 2: Közép szint Ez a szint azok számára kötelező, akik autóutak közelében dolgoznak, illetve a szállítók, sofőrök számára is szükséges. Legalább 0,50 m² háttéranyagot és 0,13 m² fényvisszaverő anyagot kell tartalmaznia (2,60 méter hosszú, 5 cm széles fényvisszaverő szalag).

Class 1: Minimális szint: Ez a legkisebb szintű védelem azoknak szükséges, akik alacsonyabb rendű utakon dolgoznak, vagy akik magasabb osztályú védőruházattal együtt használják. Legalább 0,14 m² háttéranyagot és 0,10 m² fényvisszaverő anyagot kell tartalmaznia (2 méter hosszú, 5 cm széles fényvisszaverő szalag).

Miért érdemes ezt a termékkategóriát viselni, milyen előnyt nyújt?

A munkavállalóknak akár fényben, akár sötétben jól kell látszani, illetve látniuk is kell egymást, hogy elkerüljék a baleseteket. A gyengén megvilágított munkakörülmények – különösen a mozgó járművek – között dolgozó munkavállalóknak jól láthatósági ruházatra van szükségük a maximális láthatóság biztosítása érdekében. A védelem eszközei azok a ruhadarabok, amelyek önállóan, vagy a munkaruha fölött viselve teszik jól láthatóvá a dolgozót. A jól láthatósági ruházat könnyen felismerhető, mert gyártása során legtöbbször a sárga és narancssárga színt, és a piros egy halványabb árnyalatát használják, ami a nappali fényben is a jól láthatóságot garantálja, valamint speciális szalagokat, illetve egyéb elemeket alkalmaznak, amelyek a rájuk eső fényt visszaverik, így biztosítva az éjszakai jól láthatóságot.

Milyen területre ajánlott a jól láthatósági termékkör?

Felhasználási területek/munkavégzés jellege: az ipar szinte minden területe, ahol fontos a jól láthatóság, pl. bányászat, könnyű-, és nehézipar, építőipar (általános építőipari tevékenység, út-, vasútépítés), közlekedés (autópálya, vasút, repülőtér), mezőgazdaság, szállítmányozás, raktározás.

EN 343 - A csapadék, köd és a talajnedvesség hatása elleni védőruházat

Az EN343 egy európai szabvány, amely a kedvezőtlen időjárási körülmények között viselt ruházatra vonatkozik. Ez a szabvány meghatározza az anyagokra és varrásokra vonatkozó követelményeket, valamint a vizsgálati módszereket, amelyek a csapadék (például eső, hópelyhek), a köd és a pára hatása elleni védőruházatra vonatkoznak. Továbbá foglalkozik a talajnedvességgel kapcsolatos védelmi előírásokkal is. A lenti piktogram az eső elleni védelmet jelzi.

Ennél a védőruházatnál két teljesítményparaméter van megadva:

X = vízáteresztéssel szembeni ellenállás (vízállóság). A besorolás 1–3. osztályokba történhet. A 3. osztály rendelkezik a legmagasabb vízáteresztéssel szembeni ellenállással, így a legmagasabb követelményeknek is megfelel. A vízáteresztéssel szembeni ellenállást (WP) pascalban mérik, és az adott anyag által elbírt hidrosztatikus nyomást értik alatta. A tesztelés során vizsgálják mind az anyagot, mind pedig a varrásokat.

Munkaruházat egy helyről!

1 = Minimális esővédelmi szint 2 = Közepes esővédelem 3 = A legmagasabb szintű esővédelem. (Az R helyettesíthető X-szel, ha a vizsgálatot nem végezték el, vagy az nem megfelelő.)

Y = vízgőzáteresztéssel szembeni ellenállás (légáteresztés). A besorolás 1-3. osztályokba történhet. A 3. osztály rendelkezik a legalacsonyabb vízgőzáteresztéssel szembeni ellenállással, így a legmagasabb követelményeknek is megfelel. A vízgőzáteresztéssel szembeni ellenállás (Ret) mértékegysége a m2*Pa/W, és annál alacsonyabb, minél légáteresztőbb az adott anyag. 1 = Az EN343 szabvány szerint nem tekinthető légáteresztőnek. 2 = Mérsékelt légáteresztő képesség. 3 = Legmagasabb légáteresztő képesség.

Alapanyag: kötött poliészter alapra PVC vagy poliuretán bevonat, ill. PVC és poliuretán keverékből előállított bevonat.

Védőruha típusok: esőköpenyek, esőkabátok, esőnadrágok.

Milyen területre ajánlott az adott termékkör? Minden külterületen végzett tevékenység esetén, pl. építőipar, mezőgazdaság.

EN 342 - Extrém hideg elleni védőruházat

Az EN342 egy európai szabvány, amely a hideg környezetben viselt ruházatra vonatkozik. Ez a szabvány meghatározza a ruházati szettek (például kétrészes öltönyök/overálok) teljesítményével kapcsolatos követelményeket és vizsgálati módszereket, amelyek -5 °C vagy annál alacsonyabb hőmérsékleten biztosítják a védelmet. Védőruha típusok: ovarálok, kabátok, nadrágok. Milyen területre ajánlott az adott termékkör? Hűtőházi munkákhoz, ill. extrém hideg munkakörnyezetben végzett tevékenységhez.

Munkaruházat egy helyről!

Három fő paramétert határoz meg:

  1. Hőszigetelés – Ezt a tesztet egy emberi méretű mozgó próbababán végzik, és az a célja, hogy meghatározza azt az energiamennyiséget, ami szükséges a melegség fenntartásához.
  2. Légáteresztő képesség – Ezzel azt mérik, hogy mennyire szélálló a ruházat. Ez 1-3 osztályba sorolható, ahol a 3 jelenti a legjobb teljesítményt.
  3. Vízáteresztő képesség (vízállóság) – Ez 1-2 osztályba sorolható, ahol a 2 a legjobb teljesítményt jelenti. Ez egy választható vizsgálat.

Munkaruházat egy helyről!

A próbababateszt a melegség fenntartásához szükséges energiamennyiséget méri, az eredmény m2·K/W-ben van kifejezve. Ez segít meghatározni a maximális viselési időt, figyelembe véve a viselő aktivitási szintjét, a környezet hőmérsékletét és a ruházat hőszigetelési értékét.

Példa:

  • Egy Portwest S463 dzseki típusú ruhát viselő személy, aki könnyű tevékenységet végez, -2°C-ot 8 órán keresztül, illetve -18°C-ot 1 órán keresztül képes elviselni.
  • Közepes aktivitású személy 8 órán keresztül -18°C-ot, 1 órán keresztül pedig -36°C-ot bír ki.

EN 812 – Beütődés elleni védősapka

Ütés/Ütéscsillapítás: Az ütközés ellen védő sapkák célja, hogy megvédjék a viselőjüket a statikus tárgyak, például alacsony mennyezetek vagy lógó akadályok okozta ütésektől, sérülésektől. Az ütésvizsgálat során egy 5 kg-os ütközőt dobálnak a sapkára 250 mm-es magasságból. Az ütközés során a sapkáknak képesnek kell lenniük elnyelni az ütésből származó energiát úgy, hogy a megengedett legnagyobb átvitt erő ne haladja meg a 15 kN-t. Az ütések különböző szögekből történnek, 30° és 60° közötti dőlésszögű fejállásban, hogy a használat során előforduló valós ütközési helyzeteket szimulálják.

Munkaruházat egy helyről!

Penetráció (Behatolás): A védősapkák célja, hogy védelmet nyújtsanak éles vagy hegyes tárgyakkal szemben is, mint például a sarkok vagy kiálló elemek. A behatolási vizsgálatot egy 500 grammos ütőeszközzel végzik, amit 500 mm-es magasságból dobálnak egy rögzített fejformára szerelt védősapkára. A cél, annak biztosítása, hogy az ütközősapka képes megakadályozni a behatolást az éles tárgyakkal szemben, és megfelelő védelmet nyújtson.

EN 13034 - Folyékony vegyszerek ellen korlátozott védelmet nyújtó védőruházat

Teljesítménykövetelmények: A vegyi anyagokkal szembeni védőruházat korlátozott védelmet nyújt folyékony vegyi anyagok ellen (6. típus és PB [6] típusú felszerelés). Ez a szabvány meghatározza a korlátozott használatú vagy újrafelhasználható, korlátozott teljesítményű vegyszeres védőruházatra vonatkozó minimum követelményeket.

Használati területek: A korlátozott teljesítményű vegyszeres védőruházatot olyan helyzetekben érdemes alkalmazni, amikor a viselő könnyű permetnek, folyadék-aeroszoloknak vagy alacsony nyomású, kis térfogatú fröccsenéseknek lehet kitéve, amelyek esetében nem szükséges a teljes folyadék áteresztési védelem (molekuláris szinten).

Munkaruházat egy helyről!

  1. típusú követelmények: A 6. típusú védőruházatnak a törzset és a végtagokat kell védenie. Például egyrészes overál vagy kétrészes öltözet kapucnival, csizmaszárral vagy anélkül.

PB [6] típusú követelmények: A PB [6] típusú részleges testvédők csak bizonyos testrészeket védenek, például kabátok, kötények, köpenyek vagy karvédők formájában.

EN 388 – Miben fejlődött a védőkesztyűk mechanikai kockázatok elleni szabvány?

A kopásvizsgálat felülvizsgálata: A kopásvizsgálat célja a kesztyűk kopásállóságának tartósságát értékelni. Bár a teljesítményszintek nem változtak, a vizsgálathoz használt csiszolópapírt finomabb anyagra cserélték: a korábbi 100-as szemcseméret helyett most 180-as szemcseméretű papírt alkalmaznak.

A vágási teszt felülvizsgálata: A munkavédelmi kesztyűk vágásállóságát korábban egy körkörös pengével végezték, amely előre-hátra mozog a kesztyű felületén – ezt nevezték Coup-tesztnek. A felülvizsgált Coup-teszt főbb változásai:

A körkörös pengével végzett teszt legfeljebb 60 ciklusig tart. Minden vágáshoz új pengét használnak. Ha a vágási tényező (a referenciaanyag és a vizsgált anyag teljesítményének különbsége) nagyobb, mint 3, akkor az egyenes pengevizsgálat lesz a referenciateszt. Ha egyenes pengevizsgálatot alkalmaznak referenciaként, a Coup-tesztet nem kell elvégezni, és az eredményt "X"-szel kell jelölni.

Munkaruházat egy helyről!

Egyenes pengevizsgálat (ISO 13997): Az egyenes pengevizsgálat helyettesítheti a Coup-tesztet, különösen, ha: A Coup-teszt eléri a 60 ciklust, vagy a vágási tényező nagyobb, mint 3.

Az egyenes pengevizsgálat jellemzői: A vizsgálatot TDM 100 géppel végzik. Minden teszt új pengével történik, hogy a penge kopása ne befolyásolja az eredményt. Fokozatosan növekvő erőhatásokkal dolgoznak, 2 newton és 30 newton között. A teljesítményt A-tól F-ig terjedő osztályzattal értékelik, ahol az F jelenti a legmagasabb szintű vágásállóságot. Az osztályzat a vágási szám helyett vagy azzal együtt is megadható.

Az EN388 szabványt kiegészítették egy új vizsgálattal, amely az ütésvédelem mértékét értékeli. Az eljárás részletei:

  • Az ütésvizsgálatot a tenyér, a kézhát vagy a kézfej területén végzik.
  • A teszt az EN13594:2015 motorkerékpáros ütközési teszt módszertanát követi.
  • Egy 2,5 kg-os súlyt ejtenek le, amely 5 joule energiájú ütést fejt ki.
  • A kesztyű megfeleltnek minősül, ha eléri az 1. szintet.
  • Az ütésvédelem meglétét a tanúsító jelölésen egy "P" betű jelzi.

Munkaruházat egy helyről!

Munkaruhára van szükséged már holnapra? Válaszd a Munkaruha másnapra szolgáltatásunkat!

A Hasznos információk menüpontot a Portwest katalógus linkre kattintva éred el.